Gwiazdy futbolu i ich marki

Świat piłki nożnej generuje z roku na rok coraz większe zyski. Pieniądze w tej najpopularniejszej dyscyplinie sportowej na świecie biorą się głównie z astronomicznych kontraktów telewizyjnych. Dzięki temu jednak stworzono cały przemysł towarzyszący, który obejmuje marki odzieżowe, produkty spożywcze czy gry komputerowe. Daje to ogromne możliwości do zarabiania dla największych gwiazd futbolu, które oprócz gry, stworzyły własne marki.

David Beckham

Legenda Manchesteru United i Realu Madryt zakończyła profesjonalne granie w piłkę kilka lat temu. Angielski piłkarz przez całą karierę budował systematycznie swój wizerunek i jest jednym z współczesnych prekursorów stworzenia własnej marki. Będąc młodym piłkarzem, wszedł w świat show-biznesu poślubiając jedną z wokalistek Spice Girls, Victorię Adams.

Udzielał się w świecie mody, wielokrotnie pozując jako model. Udzielał się charytatywnie, zostając m.in. ambasadorem dobrej woli UNICEF. Unikał skandali, mając udane życie rodzinne. To wszystko złożyło się na rozpoznawalność i pozytywny wizerunek, który wykorzystuje do dziś. Beckham jest właścicielem linii popularnych kosmetyków, a także kolekcji męskiej bielizny. Oba produkty są sygnowane jego imieniem i nazwiskiem. Piłkarz inwestuje także w futbol, będąc właścicielem drużyn Miami Inter CF i Salford City FC.

Cristiano Ronaldo

Portugalski piłkarz podobnie jak Beckham do wielkiej piłki startował w Manchesterze United, przechodząc później do Realu Madryt. Obecnie gra w Juventusie Turyn. Już w bardzo młodym wieku zdobył ogromną popularność, którą wykorzystywał zdobywając wiele kontraktów reklamowych. Podobnie jak jego starszy kolega, Ronaldo nie stronił od pokazów mody. Wybrał jednak wizerunek playboya, niż statecznego ojca rodziny.

Nie przeszkodziło mu to jednak w zdobyciu globalnej popularności, dzięki której, będąc nadal czynnym zawodnikiem stworzył własną markę – CR7. Początkowo pod nazwą tą można było kupić bieliznę i kosmetyki, a obecnie także męską odzież. Warto zaznaczyć, że Cristiano Ronaldo jest najbardziej wpływowym influencerem Instagramu. Posiadanie ponad 200 milionów followersów sprawia, że w samym 2018 roku za swoje wpisy zgarnął prawie 48 milionów dolarów.

Lionel Messi

Argentyński zawodnik występuje przez całą swoją dorosłą karierę w FC Barcelonie. Jest najmniej medialny spośród omawianych piłkarzy, jednak przez kilkanaście lat profesjonalnej gry stał się najlepiej zarabiającym  piłkarzem na boisku. Od lat reklamuje produkty z wielu branż, jednak dopiero niedawno zdecydował się na stworzenie własnej marki.

Uroczyste otwarcie sklepu, gdzie można nabyć ubrania marki Messi, nastąpiło we wrześniu 2019. Trzeba zaznaczyć, że na wizerunku Messiego jest rysa. W 2016 roku wraz ze swoim ojcem został skazany za oszustwa podatkowe na 2 lata więzienia w zawieszeniu.

Robert Lewandowski

Gwiazda Bayernu Monachium i reprezentacji Polski jest niewątpliwie najlepiej rozpoznawalnym polskim sportowcem na świecie. Od wielu lat kształtuje swój pozytywny wizerunek. Oprócz występowania w reklamach, angażuje się w akcje charytatywne. Ze swoją żoną Anną tworzą bardzo medialną parę.

Podobnie jak Beckham, Lewandowski jest postrzegany jako dobry mąż i ojciec. Jest też przykładem sportowca, który dzięki wytrwałości, potrafił wyrwać się z polskich boisk, stając się jednym z najlepszych napastników świata. W 2019 roku Lewandowski wystartował z własną marką – RL9 Pro. Na razie nazwą tą sygnowane są napoje dla sportowców, jednak oferta ma być poszerzona wkrótce o inne produkty.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]